levitation

 

Uczysz się angielskiego? Przygotowujesz wystąpienie lub referat? A może prowadzisz bloga? Jeżeli wykonujesz jakąkolwiek aktywność, wymagającą stałego poszerzania wiedzy, to warto wyposażyć się w narzędzia, które to ułatwią, przyśpieszą, a przede wszystkim UPRZYJEMNIĄ. O jednym z takich narzędzi opowiem poniżej. Przetestowałam je na sobie.

Co potrzebujesz wiedzieć na swój temat, żeby uczyć się efektywniej?

Potrzebujesz przede wszystkim pozanć swój indywidualny profil uczenia się. A więc znaleźć odpowiedzi na pytania:

  • Jakimi zmysłami najlepiej odbieram rzeczywistość: wzrok, słuch, ruch, emocje?
  • Czy mój mózg jest bardziej analityczny czy artystyczny?
  • Jak działa mój układ inteligencji wielorakich: inteligencja interpersonalna, intrapersonalna, lingwistyczno-językowa, logiczno-matematyczna, kinestetyczna, wizualno-przestrzenna i muzyczna?
  • Jaką mam lateralizację, czyli dominację strony (ręka, noga ucho, oko)?

 

Dlaczego lateralizacja jest ważna?

Zmysły, mózg, inteligencje – to wszystko brzmi sensownie w kontekście uczenia się. Ale jakie znaczenie dla przyswajania ma to, którą ręką piszę?
W lateralizacji nie chodzi tylko o fakt, że leworęcznym jest gorzej na świecie, bo ten preferuje praworęcznych. To prawda, ale ważniejszym jest, że dominacja danej strony ciała wiąże się z dominacją przeciwległej półkuli mózgu. Prawa półkula odpowiada za dominację lewej ręki, nogi, ucha, oka. I odwrotnie. To bardzo skomplikowany proces. Możesz jednak sobie wyobrazić, jak utrudnione zadanie ma mózg u osoby z lateralizacją skrzyżną (dominacją np. prawej ręki, lewej nogi, prawego ucha i lewego oka) lub osoby przestawianej na siłę w dzieciństwie z lewej ręki na prawą (nie rób tego swoim dzieciom!). O złożoności procesu lateralizacji i możliwych skutkach “przestawiania ręki” przeczytasz TUTAJ.

 

W jaki sposób poznasz swój indywidualny profil uczenia się?

Obecnie jest to dość proste. Wystarczy wykonać, trwające około godziny, badanie online, dostępne na stronie www.indywidualni.pl. Składa się ono z 4 testów:

 

Możesz też zrobić badanie dziecku, do czego gorąco zachęcam. Więcej o testach dla dzieci oraz o wynikach mojego syna i córki piszę TUTAJ.
Dalej postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto wydać 39,00 zł (bo tyle kosztuje jedno badanie) – na zdiagnozowanie osoby dorosłej. Zaznaczam: to nie jest post sponsorowany.

 

Jak robiłam badanie

Z wykształcenia jestem nauczycielką. Lecz aby móc opisać test na blogu, wybrałam badanie dla osoby dorosłej, a nie nauczyciela (chociaż taka opcja jak widać też jest):

 

 

Odpowiadając na pytania w pierwszym teście (SERWA) pomyślałam, że to chyba kierowane jest do studentów. Pojawiały się często odwołania do sesji i uczenia się do egzaminów, a mnie taka nauka już nie dotyczy. Musiałam więc wyobrażać sobie analogiczne sytuacje z mojej aktualnej rzeczywistości. Bo ważne jest, aby odpowiadając na pytania jak najmniej odbiegać w przeszłość. Sprawdzamy aktualną sytuację.

Całość badania (4 testy) zajęła mi równo godzinę, ale na lateralizacji trochę oszukiwałam, gdyż ją dobrze znam. Tobie jednak zalecam dokładne zrobienie wszystkich poleceń. Bo chociaż my – dorośli wiemy czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, to często nie znamy stronności pozostałych części ciała. A i z przewagą ręki może okazać się to nie takie oczywiste…

 

Ciekawy przypadek Ani

Na studiach pedagogicznych miałam przyjaciółkę Anię, która przyznała, że w dzieciństwie była na siłę przestawiona z lewej ręki na prawą. Z przerażeniem zastanawiałyśmy się jakie mogło to wywołać w niej negatywne skutki, bo o tym się właśnie uczyłyśmy.
“W psychice, to za bardzo nie sprawdzimy… – zamyśliła się Anka – …jeśli chodzi o motorykę, to na pewno wolniej piszę tą prawą ręką. Ale wiesz co? Jest też pozytywny skutek.”
“Żartujesz?”
“No nie! Jak robię makijaż, to umiem świetnie pomalować rzęsy na prawym oku prawą ręką, a na lewym oku lewą.”

Statler And Waldorf Laughing GIF - Find & Share on GIPHY

Moje wyniki

Po wykonaniu wszystkich 4 testów otrzymujesz wyniki w formie dość obszernych opisów oraz świetnych kolorowych grafik.

Przeczytałam o sobie m.in. :

“Wygląda na to, że jesteś obserwatorem zanurzonym w świecie obrazów, kolorów, kształtów, wizji.”

Ale jednocześnie:

“Jesteś raczej typem badacza, osobą mocno stąpającą po ziemi, ambitną i lubiącą konkrety.”

Lubię takie podsumowania, zwłaszcza, gdy czuję, że są trafne. A moje były praktycznie w 100%.
Czytając je czasami czułam się jak nastolatka, która z podekscytowaniem analizuje wyniki quizu z gazetki. A mając świadomość, że to nie gazetka z kreatywną twórczością redaktorki, tylko pełna “profeska”, było to naprawdę przyjemne uczucie.

A to kilka przykładów moich wyników graficznych:

 

 

 

 

Co dalej?

Oprócz wyników dostajesz dostęp do całej masy technik i metod pracy, przeznaczonych dla osób z Twoim profilem uczenia się. Przeczytasz tu m.in. o tym jak się koncentrować, jak ćwiczyć pamięć, jak się relaksować.

 

Czy warto zrobić badanie osobie dorosłej?

Ja, po zrobieniu testów dzieciom, nie mogłam się powstrzymać. Wyniki może nie były dla mnie zbyt odkrywcze. Znam swoją lateralizację i większość preferencji w kontekście stylu uczenia się, bo od kilkudziesięciu lat robię to na codzień. Ale nie żałuję. Jeśli ktoś nie ma podłoża pedagogicznego, to na pewno warto.
Robiąc testy całą rodziną – lepiej się rozumiemy. Jeśli każdy zna preferencje każdego, to nie będzie się denerwował jeśli dana osoba zrobi coś inaczej niż on by to zrobił.
Jak jeden skacze, to drugi wie, że ten nie robi tego złośliwie, tylko dlatego, że potrzebuje. A jak inny zamyka oczy, jak mu się coś tłumaczy, to nie dlatego że ole…, przepraszam: ignoruje, tylko dla lepszego przyjęcia przekazu.
Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na badanie czy nie, to gorąco polecam obejrzenie 20-minutowego filmu, który zamieszczam pod wpisem. Pokazuje on w bardzo obrazowy i ciekawy sposób proces uczenia się człowieka.

Niech moc będzie z Wami!

Przydatne linki:

Sprawdź jaki rodzaj kursu językowego w Homeschool pasuje to do Twojego profilu uczenia się.

Badanie na indywidualny profil uczenia się, które opisuję w powyższym tekście zrobisz TUTAJ.

Wspomniany powyżej tekst o lateralizacji (też o negatywnych skutkach “przestawiania” dominującej ręki u dziecka) jest TUTAJ 

A jeśli jesteś dociekliwy i chcesz wiedzieć skąd pochodzi tytułowe powiedzenie (bo coś Ci się obiło o uszy, ale nie kojarzysz), zapraszam TUTAJ 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *