Większość z nas-rodziców słyszała o tym, że jedni ludzie są wzrokowcami, a inni słuchowcami. Niektórym się też obiło o uszy określenie kinestetyk (“ruchowiec”). Logicznym wydaje się też to, że najlepiej jest dostosować styl uczenia się do indywidualnych preferencji. Wtedy nauka będzie szybsza, przyjemniejsza i bardziej efektywna. Zgoda!

Ale tylko częściowa 🙂

Bo oprócz preferencji zmysłowych, istotnych w uczeniu się, ważne są też (przepraszam za te zimne branżowe wyrażenia):

  • indywidualny sposób przetwarzania informacji (np. analityczny lub artystyczny),
  • układ inteligencji wielorakich (np. interpersonalna, muzyczna itd.),
  • afiliacja (praca samodzielna czy współpraca w grupie) i
  • lateralizacja (dominacja danej strony ciała).

 

Jeśli udało Ci się przejść przez tę nudną listę, to świetnie, bo w nagrodę podzielę się z Tobą swoim ostatnim odkryciem. Znalazłam w internecie (okej, przyznaję: przy pomocy neuropedagożki Katarzyny Trojańskiej) prosty sposób na zbadanie indywidualnego stylu uczenia się moich dzieci.

 

Moje odkrycie

Badanie indywidualnego stylu uczenia się można wykonać na stronie www.indywidualni.pl. Jest ono płatne – dlatego tym bardziej polecam Ci zapoznanie się z moją opinią. Ale jeśli lubisz ryzyko, to nie musisz czytać dalej, tylko od razu przejść do akcji. Uprzedzam wątpliwości: to nie jest post sponsorowany.

 

Jak i dla kogo

Internetowe badanie trwa około godziny i składa się z 4 testów:

 

 

 

Testy są podzielone na kategorie ze względu na wiek i płeć:

 

 

 

Co do tego, że warto zbadać dziecko – nie mam wątpliwości. Pokażę to na przykładzie testów moich dzieci: Maja – test gimnazjalny i Michał – test dla klasy 1-3. Czy warto zrobić badanie również sobie? Ja nie mogłam się powstrzymać 🙂  Swój test i opinię opiszę w odrębnym poście, bo testowanie dorosłego to, jak mawiają Anglicy, a different kettle of fish.

 

Jak wypadły moje dzieci

Wyniki otrzymujemy w formie przystępnych kolorowych grafik oraz dość obszernego opisu profilu osobowego. W naszym przypadku opinie były bardzo trafne. Warto podkreślić, że tu nie ma złych wyników. Każdy rezultat testu jest dobry, ponieważ każdy człowiek jest inny.

Poniżej możesz porównać graficzną analizę moich dzieci. Zwróć uwagę na znaczne zróżnicowanie w odbiorze świata przez każde z nich.

 

Michał – afiliacja i inteligencje

 

Maja – afiliacja i inteligencje

 

Michał – preferencje zmysłowe

 

 

Maja – preferencje zmysłowe

 

Michał – przetwarzanie informacji

 

Maja – przetwarzanie informacji

 

 

Michał potwierdza wyniki testu

Mój syn został zdefiniowany m.in. jako mocno kinestetyczne (uczące się poprzez ruch) dziecko. Dowód na wynik badania widziałam już przed jego zakończeniem: wykonywanie ruchowych zdań z testu na lateralizację sprawiało mu niesamowitą przyjemność. Ciągle proponował:

„Mamo, może ja jeszcze  raz powtórzę ćwiczenie, żebyś mogła się lepiej przyjrzeć, okej?”

 

Maja potwierdza wyniki testu

Po badaniu czytam mojej córce opis jej profilu w zakresie dominacji zmysłowej:
“Osoby preferujące bodźce wzrokowe (a Ty do nich właśnie należysz) lubią mieć wokół siebie harmonię wizualną, lubią mieć porządek i drażnią ich np. nierówno ustawione kubki czy książki na półce. Przechodząc obok sterty gazet na pewno odruchowo je wyrównają.”

Maja: “Mamo! Ja nawet nie mogę w sklepie spożywczym przejść spokojnie obok rozrzuconych koszyków! Jak nikt nie widzi, to zawsze je ustawię w równą wieżę.”

 

Do czego, poza zaspokojeniem ciekawości, potrzebna nam analiza stylu uczenia się?

Czytanie tak obszernej opinii o dziecku jest czasami jak objawienie. Pomaga nam zrozumieć co się dzieje w jego ciele i mózgu.
“Aaaaa, to dlatego ona cały czas coś gryzmoli, a ja myślałam, że mnie nie słucha.”
“To dlatego on ciągle się wierci i podskakuje, jak coś mu tłumaczę.”
Tak właśnie uczy się moje dziecko. I ja, jako rodzic, chcę je w tym wspierać. W jaki sposób?

 

Jak wspierać dziecko po zapoznaniu się z opinią?

I to jest właśnie “clue programu”. Po testach dostajesz całą masę metod i technik dedykowanych specjalnie Twojemu dziecku. Dowiadujesz się m.in. jak pomóc mu w koncentracji, jak ćwiczyć pamięć i jak się relaksować. Zastosowanie w praktyce tych instrukcji to właśnie klucz do sukcesu edukacyjnego naszych pociech. Tym samym kluczem otworzymy też…

 

…wiele zakamarków miłości rodzicielskiej

Testy to dodatkowa okazja do lepszego poznania i zrozumienia naszego dziecka. Przecież im bardziej je rozumiemy, tym lepiej możemy okazywać mu naszą miłość, lepiej do niego trafić.

A teraz czas na przytulanki i buziaki 🙂

 

Więcej o testach na indywidualny styl uczenia się dorosłych i moją opinię poznasz TUTAJ.
Strona z testami, które opisuję powyżej jest TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *