Czy ogarnia Cię czasami poczucie bezsilności, kiedy myślisz o tym, jakie egzaminy językowe stoją przed Twoim dzieckiem? Z maturą na czele? Jak bardzo jesteś bezradna, jak mocno sfrustrowany, kiedy nie możesz swojemu nastolatkowi pomóc, bo Twój angielski jest zbyt słaby?

 

Nie martw się. Sposobów wsparcia w takiej sytuacji jest przynajmniej kilka. I nie mówię tu bynajmniej o zapisaniu dziecka do szkoły językowej – to najprostsze rozwiązanie. Ale załóżmy, że nie masz pieniędzy na kurs. Albo też chciałabyś dać nastolatkowi dodatkowe, poza kursem językowym, możliwości rozwoju językowego. Co wtedy?

Pokażę Ci 7 sposobów na wsparcie językowe nastolatka, gdy Twój angielski tym wsparciem być nie może.

 

1. Nie przeszkadzaj!

Jakże ogromne było moje zaskoczenie, kiedy w lutym b.r., podczas konferencji “Szkoła od nowa”, organizowanej przez Mozaikę, usłyszałam słowa wypowiedziane przez psycholożkę Agnieszkę Stein:

Dorosły jest potrzebny dziecku po to, żeby się nie wtrącał.

Często zapominamy o tym, że każdy człowiek ma naturalny pęd do uczenia się. Jeśli jakaś wiedza jest nam potrzebna, to ją zdobędziemy. Często w sposób intuicyjny. Dorośli, zdaniem Stein, powinni pozbyć się nawyku, że wiedzą lepiej jak dziecko powinno się uczyć. Nie wiedzą! Zwłaszcza w dobie nowoczesnych technologii. Spróbujmy więc przestać zgrywać wobec dzieci ekspertów od skuteczności nauki i pozostawmy nastolatkom swobodę w doborze technik przyswajania wiedzy. Jednym słowem: wyluzujmy! Jedyne, o co musimy zadbać, to zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. To najważniejszy warunek efektywności jakiejkolwiek nauki.

Jeśli jednak masz wątpliwości, czy Twój nastolatek rzeczywiście potrafi przejąć odpowiedzialność za swój sposób nauki, to…

 

2. Zrób test diagnostyczny

Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie sposoby nauki są prawdopodobnie najskuteczniejsze w przypadku Twojego dziecka, możesz mu zrobić internetowy test diagnostyczny. Badanie kosztuje 39 zł, trwa około godziny i sprawdza m.in. preferencje zmysłowe dziecka i sposób przetwarzania informacji. Możesz je wykonać na stronie www.indywidualni.pl.

Polecam to badanie. Zrobiłam je swoim dzieciom, a ich wyniki i moje wnioski opisałam TUTAJ. Niewątpliwie najcenniejsze rzeczy, z jakimi zostajesz po badaniu to:

 • większe zrozumienie dla zachowań nastolatka – teraz już wiesz z czego wynikają,
 • lista metod i technik, dedykowanych Twojemu dziecku – nie tylko do zastosowania w domu, ale też do ewentualnego przekazania nauczycielom.

 

3. Dostrzeż w YouTube przyjaciela

“Ona to tylko siedzi na tym jutubie i jakieś głupoty ogląda, zamiast się uczyć!”

Chwila, chwila. A skąd ta pewność, że się nie uczy? Czy wiesz jak moja (obecnie 14-letnia) córka nauczyła się masy angielskich słówek?

Robiąc ozdoby “loom bands”!

Już tłumaczę.

Kilka lat temu panowała moda na kolorowe gumeczki loom bands – kto ma córkę w podobnym do mojej wieku, ten pamięta. Dziewczynki po prostu szalały na ich punkcie. Prześcigały się w robieniu różnorakich wzorów ozdób.

A jak Ci się wydaje – skąd można było nauczyć się najnowszych trendów w splotach gumeczek?

Właśnie z angielskich tutoriali na You Tube.

Tutoriale to krótkie filmiki instruktażowe, uczące jakiejś umiejętności. Jest tego na YouTube naprawdę cała masa – z każdej możliwej dziedziny. Przykład? Proszę bardzo – kanał Jordan Clark. Tematyka to głównie modny obecnie wśród nastolatek journaling:

 

 

Sugeruję, abyś zachęcała nastolatkę do oglądania angielskich tutoriali, a najlepiej oglądała razem z nią. Te filmiki są dobrym sposobem na naukę języka, ponieważ pokazują kolejne czynności, o których opowiada w tym samym czasie youtuber. Nie musisz więc rozumieć wszystkiego, co słyszysz, bo to obraz jest głównym przekaźnikiem wiedzy. Angielskiego uczycie się “przy okazji”.

 

4. Dostrzeż w YouTube nauczyciela

Na YouTube istnieje też mnóstwo kanałów dedykowanych specjalnie nauce języków. Jest z nimi jednak taki problem, że muszą konkurować z kanałami tematycznymi, dotyczącymi indywidualnych zainteresowań. Nastolatki mogą z ograniczonym entuzjazmem reagować na zachętę rodzica pod tytułem:

“Poucz się angielskiego z tym kanałem do nauki.”

Mniej się nauczymy, gdy na horyzoncie pojawia się słowo “nauka”. Najbardziej efektywnie jest wtedy, gdy angielski jest tylko narzędziem do uzyskania potrzebnej nam wiedzy. To dlatego tutoriale mogą okazać się bardziej skuteczne w nauce języka, niż kanały poświęcone nauce angielskiego jako takiej.

Jakkolwiek by nie było, tematowi kanałów do nauki angielskiego poświęcę oddzielny wpis. Teraz zasugeruję tylko jeden, od którego warto zacząć. Chodzi o kanał Arleny Witt – Po cudzemu. Polecam go, pomimo że nie jest to sposób nauki, jaki stosujemy w Homeschool. Arlena wszystko tłumaczy po polsku, a my, jak wiecie, unikamy polskiego na zajęciach jak ognia (patrz TUTAJ).

Dlaczego więc polecam?

 • bo wiem, że kiedy się wysyła ten sam przekaz do ludzi na różnych poziomach zaawansowania, to raczej nie da się tego dobrze zrobić po angielsku, a przecież Arlena nie ma możliwości podziału widzów YouTube na poziomy,
 • bo kanał „Po cudzemu”, to nie kurs językowy prowadzący od poziomu znajomości X do poziomu Y, tylko świetne uzupełnienie kursu;
 • bo każdy sposób nauki jest dobry – najważniejsze, żeby zachęcał do uczenia się, i przede wszystkim:
 • bo kocham osobowość autorki, jej poglądy na świat, spontaniczność, łatwość w przekazywaniu wiedzy, zaraźliwą energię i poczucie humoru. Zresztą obejrzyjcie sami jeden z ostatnich odcinków i spróbujcie jej nie polubić:

 

 

5. Zachęcaj do oglądania filmów i seriali

Nie, nie chodzi tu o serial “19+”, “Szkoła” czy “Trudne sprawy”. Mowa o amerykańskich i brytyjskich serialach, których jest obecnie sporo na kanałach takich jak Netflix i HBO. I oczywiście o filmach anglojęzycznych.

Sposób ich oglądania zależy od stopnia zaawansowania nastolatka. Najbezpieczniej jest najpierw obejrzeć film, czy odcinek serialu, z polskimi napisami, a potem z napisami angielskimi lub (jeszcze lepiej) w ogóle bez napisów. Dzięki temu, przy drugim oglądaniu, fabuła będzie zrozumiała, a dziecko wystawione na bezpośrednią percepcję języka.

Można też spróbować od razu oglądać film w wersji oryginalnej, ale ja jednak uważałabym ze zbyt mocnym zachęcaniem nastolatka do takiego rozwiązania. To wyjątkowo trudne i może podziałać zniechęcająco. A więc osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego.

Przykłady ciekawych seriali, które można polecić nastolatkom do oglądania (i raczej spać spokojnie) to:

 • Riverdale,
 • Gilmore Girls  czy
 • Glee.

 

6. Pobaw się w aktorstwo

Ten sposób, podobnie zresztą jak większość poprzednich, warto stosować wspólnie z dzieckiem. A nie tylko zachęcać nastolatka do samodzielnej zabawy. Bo to naprawdę dobra zabawa!

Mowa o aplikacji na telefon Musical.ly. Pozwala ona na nagrywanie własnych filmików i teledysków do gotowych podkładów muzycznych i dźwiękowych. Są to głównie podkłady angielskie.

Nie przejmuj się kwestiami technicznymi, bo te z powodzeniem opanuje Twoje dziecko. Więcej o zastosowaniu aplikacji Musical.ly i o tym, jak z córką bawimy się w nagrywanie filmów, pisałam i pokazywałam TUTAJ.

 

7. Wykorzystaj strony internetowe

Istnieje wiele stron poświęconych nauce języków, na których można ćwiczyć słówka, gramatykę itp. Problem z nimi jest podobny, jak w przypadku kanałów YT do nauki angielskiego: komunikują otwarcie, że służą do NAUKI angielskiego, a więc nie zachęcają nastolatka do korzystania. Warto jednak zrobić w internecie rozeznanie pod tym kątem, aby móc podsunąć sugestie swojemu dziecku. Z dobrą zachętą – być może skłonisz nastolatka do korzystania. Mi się nie udało…

Nie będę opisywała poszczególnych stron, bo to zdecydowanie temat na oddzielny tekst. Nie zostawię Cię jednak z niczym. Polecę jedną stronę, na której możesz śmiało wykonywać zadania razem ze swoim nastolatkiem. Jeśli Twoje dziecko w jakimś stopniu język zna, a trochę zna na pewno – może występować w roli eksperta i “pomagać” uczyć się Tobie.

Mowa o stronie Duolingo, która ćwiczy słownictwo i gramatykę.
Zanim dotrzecie na niej do sedna, czyli nauki na tym portalu, trzeba przejść kilka kroków, które pozwolą na dopasowanie Duolingo do potrzeb Twojego nastolatka. Należy:

 • wybrać język ojczysty,
 • wybrać język, którego chce się uczyć (angielski, ale są też inne do wyboru!),
 • wybrać czas jaki dziecko planuje poświęcać na naukę dziennie (od 5 do 20 min) i
 • rozwiązać test językowy.

I w tym momencie możecie bawić się językiem razem, np. każde z Was obstawia opcję odpowiedzi i sprawdzacie kto miał rację.

 

Ale od czego teraz zacząć…

Zbyt dużo informacji? Masz mętlik w głowie i nie wiesz od czego teraz zacząć?
Proponuję standardowo: od rozmowy z dzieckiem.

Spytaj nastolatka jak się czuje w kontekście angielskiego. Czy na tle klasy raczej się wstydzi swojego poziomu czy wręcz przeciwnie? Co sprawia mu najwięcej trudności? Mówienie? Gramatyka? W jaki sposób najbardziej lubi się uczyć? W ciszy? Przy muzyce? Przy biurku? Na łóżku? Jakie kanały na YouTube ogląda? Jakie filmy lubi? Itp. Itd.
Jeśli taką rozmowę przeprowadzisz – zapewniam, że będziesz wiedzieć od czego zacząć.

Trzymam mocno kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *